e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

Zanim podejmiesz decyzję!

Czyli mniej jasne strony życia z Samoyedem... lektura obowiązkowa zanim kupisz Samoyeda!

CZYTAJ WIĘCEJ...

Gdzie kupić Samoyeda?

Wybór miejsca zakupu psa to decyzja mająca skutki na kilkanaście lat życia... Jak więc wybrać dobrze?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Na co zwrócić uwagę?

Pies wystawowy, do sportu, dogoterapii, czy towarzysz rodziny? Jak wybrać szczenię?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Forum MójYed

Aktywne forum miłośników rasy Samoyed skupiające hodowców, właścicieli i wielbicieli rasy.

CZYTAJ WIĘCEJ...

CHOROBY OCZU


 

Bardzo często ludzie nie widzą sensu w badaniu swoich psów i wykonują tylko badanie bioder lekceważąc badanie wzroku u przyszłych rodziców. Jednak wgłębiając się bardziej w ten temat bardzo łatwo można zauważyć jak wiele powikłań może wystąpić w rasie. Na podstawie badań przedstawimy tu najbardziej powszechne i występujące choroby i wady wzroku u samoyeda.

 

 

Jaskra

Występuje wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz gałkowe (IOP) z oka wzrasta. Jest to przede wszystkim ze względu na niewystarczająco nawilżone podłoże wodne oka, które powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i siatkówki oraz co za tym idzie , dalszej utraty wzroku (jeśli nie jest leczone natychmiast). U samoyedów to niewłaściwe nawadnianie jest zwykle w wyniku ciasnych narożników w oku.

Gonioskopia - Badanie wykonuję się u psa by uzyskać informację czy kąty są szerokie czy wąskie, określając wolność od goniodysplazji lub jej istnienie oraz poziom - lekki (fibrae latae - 0-25% - przy tym wyniku zwierzę można nadal uznać za wolne od goniodysplazji, stąd też często zapis normal), średni (laminae 25-50%) lub ciężki (occlusio >50%). W hodowli używane są osobniki z wynikiem fibrae latae <25% oraz warunkowo laminae. Odrzucone powinny być natomiast psy z wynikiem occlusio. Gonioskopia nie jest częścią podstawowego badania z certyfikatem. Jest to dodatkowe badanie. Psy z jaskrą nie powinny być hodowane. 


Prawidłowe dno oka


Zwyrodnienie siatkówki - w tym przypadku 
Progresywny Zanik Siatkówki (PRA)


OZNAKI I OBJAWY JASKRY:

Zaczerwienione oczy, czerwone oczy
łzawienie
światłowstręt
podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe
rozszerzenie źrenicy
powiększenie globu (buphthalmos)
obrzęk rogówki
ślepota
ból zazwyczaj niezlokalizowany
różnego stopnia zwyrodnienia siatkówki, krwotoki (obok płyty), osłabienie naczyń.

 


Zaćma / Katarakta
częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki oka lub jej torebki. Chociaż tryb dziedziczenia zaćmy nie został ustalone dla samojeda, należy założyć, że komponent genetyczny jest zaangażowany.

 

Distichiasis inaczej rzęski
Jak sama nazwa mówi związane są z rzęsami u psa. Wadą jest gdy rosną one na obrzeżach powieki lub występują w mnogich rzędach. Nieleczone distichiasis może prowadzić do przewlekłego owrzodzenia rogówki, bólu oka, nadmiernego łzawienie i skurczy powiek. Jest to niewygodne dla psa. Występuje możliwość dziedziczenia.
Psa z distichiasis można rozmnażać, jednak tylko w połączeniu z osobnikiem wolnym od tego schorzenia.



 

Dystrofia rogówki 
Zmętnienie jednej lub więcej warstw rogówki, zazwyczaj dziedziczne i dwustronne.

Uveodermatologic Syndrome - czasem nazywane VKH podobne ze względu na stan, Vogt-Kaoyanagi-Harada, który znajduje się u człowieka. Warunek ten jest uważany za chorobę autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie błony naczyniowej oka i utratę pigmentu głównie na nosie, ustach i powiekach, ale może mieć również wpływ na łapy, moszna, podniebienie twarde i odbyt. Ekspozycja na światło słoneczne może pogorszyć objawy choroby. 

 

dystofiaKrystaliczna dystrofia rogówki jest dziedziczoną cechą recesywną o zmienym nasileniu. Ta forma dystrofii sprawia wrażenie okrągłej bądź owalnej. Objawia się homogeniczną "mgiełką" w przedniej warstwie oka lub szeregiem drobnych, polichromatycznych kryształów w tylnej części (niestety może występować w obu miejscach) przy czym rogówki nie są zaognione (nie występuję stan zapalny).  Ta forma dystofii pojawia się u psów w wieku od 5 do 27 miesiąca życia. Występuje 5 klinicznych rodzajów dystrofii krystalicznej. Krystaliczna dystrofia rogówki jest dziedziczoną cechą recesywną o zmienym nasileniu. Ta forma dystrofii sprawia wrażenie okrągłej bądź owalnej. Objawia się homogeniczną "mgiełką" w przedniej warstwie oka lub szeregiem drobnych, polichromatycznych kryształów w tylnej części (niestety może występować w obu miejscach) przy czym rogówki nie są zaognione (nie występuję stan zapalny).  Ta forma dystofii pojawia się u psów w wieku od 5 do 27 miesiąca życia. Występuje 5 klinicznych rodzajów dystrofii krystalicznej. Pierwszy i najwcześniej opisany składa się z załamujących, polichromatycznych kryształów w tylnej zrębie oka, która sąsiaduje z błoną Descemeta. 

 

Drugi ma szaro-brązowe, homogeniczne, niezmywalne złogi w obrębie przedniego podścieliska, z wyraźnym stromem. Drugi ma szaro-brązowe, homogeniczne, niezmywalne złogi w obrębie przedniego podścieliska, z wyraźnym stromem.  

I to właśnie te dwa rodzaje występują najczęściej u samoyedów. Jest to choroba nieodwracalna. Póki co nie ma testów genetycznych na tą wadę oczu, jednak jest to cecha dzedziczona recesywnie. Szybka diagnoza pozwala zapobieg pogłębianiu się choroby przy zastosowaniu odpowiednich leków (kropli). Dlatego też, tak ważne jest regularne i systematyczne badanie oczu naszych psów u lekarza specjalisty- okulisty.

 

Postępujący zanik siatkówki (GPR)
Chorobą powodującą ślepotę i degenerację komórek siatkówki. To badanie również nie jest częścią badań CERF. Ten stan da się wykryć za pomocą elektroretinogramu zanim zostanie naocznie widoczny. Istnieją obecnie testy DNA w celu wykrycia X-PRA -> więcej na ten temat TUTAJ.

 

 

Dysplazja siatkówki (RD)
Jest to schorzenie dziedziczone z rodziców na potomstwo w sposób dominujący, choć u Samoyedów za dziedziczną uważa się mutację RD/OSD - rodzaj dysplazji siatkówki (zmutowany czy nie) można sprawdzić przy pomocy testów genetycznych na RD/OSD. Chorobie sprzyjają niedobory witaminy A. W zależności od stopnia nasilenia zmian chorobowych w siatkówce, w chorobie różnicujemy trzy formy kliniczne; łagodną, geograficzną i formę dysplazji z rozwarstwieniem siatkówki. Większość psów najczęściej przejawia łagodną formę RD, która nie upośledza widzenia. U takich psów na dnie oka widoczne są pojedyncze fałdy siatkówki. W formie geograficznej dysplazji siatkówki występują znaczne pofałdowania, mają one zwykle kształt linearny bądź litery Y. W trzeciej formie dysplazji cała siatkówka jest rozwarstwiona i uszkodzona, dodatkowo powstają ogniska depigmentacji. W postaci tej ciało szkliste oka ulega rozwodnieniu (synereza). Dwie ostatnie formy dysplazji siatkówki prowadzą do ślepoty. Zmiany kliniczne w oczach można zaobserwować już między ósmym a szesnastym tygodniem życia. RD dodatkowo towarzyszą zmiany w oczach takie jak katarakty, wynaczynienia, powiększenie lub zmniejszenie gałki ocznej.

 


 Opracowanie: Marta Morawska, hodowla Royal Winter.
Wolne tłumaczenie na podstawie: http://www.mirage-samoyeds.com/eye.htm#glau

Chcesz dodać coś od siebie? Masz pytania? Zapraszamy do wątku z artykułem na forum MójYed: JASKRA I INNE CHOROBY OCZU