e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!


**  ŻYWIENIE  ** 


ŻYWIENIE SAMOYEDA - JAK ROBIĆ TO MĄDRZE?

Optymalne żywienie jest najważniejszym czynnikiem warunkującym sukcesy w chowie i hodowli każdego gatunku zwierząt, w tym i psów. Same zasady żywienia i fizjologiczne podstawy trawienia psowatych są tematami bardzo szerokimi i w dzisiejszych czasach - czasach karm gotowych, pokrywających zapotrzebowania tak bytowe jak i produkcyjne (np. w przypadku suk karmiących) - całkowicie nieprzydatnymi przeciętnemu właścicielowi psa. 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 


**  HODOWLA  ** 


HODOWLA I JEJ ZAŁOŻENIA

Niemal każde dwa psy - pies i suka - są zdolne do rozrodu - niezależnie od rasy - czystej krwi albo kundelek, zdrowy czy chory. Hodowla to połączenie sztuki, nauki, poświęcenia i zaangażowania. Decyzja o hodowaniu nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. Hodowla psów nie jest tylko kwestią nabycia psa i suczki z dowolnego miejsca, kojarzenia ich i hop siup, są szczenięta. Można to zrobić, ale to nie sprawi, że zostaniesz hodowcą, tylko producentem szczeniąt, który nie przynosi żadnej korzyści dla rasy czy populacji.

CZYTAJ WIĘCEJ...

  


SZCZENIĘTA - MNIEJ JASNE STRONY

Pobudki założenia hodowli bywają przeróżne. U jednych jest to chęć teoretycznie łatwego zarobku (który w praktyce okazuje się naprawdę trudnym chlebem) lub chęci odzyskania kosztów inwestycji w psa (który nie zawsze się zwraca, jak się okazuje), u innych przekonanie, że suczka powinna mieć choć raz szczenięta, a jeszcze inni chcą mieć szczenięta, ponieważ szczenięta są słodkie. Wielu wydaje się, że odchowanie miotu to tylko przyjemności i zyski... Rzeczywistość bywa jednak inna.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

 


UPRAWNIENIA HODOWLANE

Zakładając hodowle należy złożyć odpowiedni wniosek z nazwą hodowli w Oddziale Związku Kynologicznego oraz uzyskać uprawnienia hodowlane suki. Właściciel reproduktora nie ma obowiązku założenia hodowli, ale także musi uzyskać uprawnienia hodowlane. W jaki sposób sprawić, by dzieci naszego psa otrzymały metryki, uprawniające do wydania rodowodu?

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 


JAK ZAREJESTROWAĆ HODOWLĘ

Jeśli planujesz posiadać hodowlę, jeszcze przed planowanym kryciem powinieneś wystąpić o rejestrację hodowli. A nawet jeśli nie planujesz jeszcze krycia a chciałbyś mieć kiedyś hodowlę - możesz wystąpić o rejestrację przydomku hodowlanego. Mało tego! Możesz w ogóle nie mieć suki (możesz mieć same samce) lub nawet nie mieć psa, by móc posiadać zarejestrowaną hodowlę.

CZYTAJ WIĘCEJ...